Dnes je Pondelok 22.júla 2024, meniny má Magdaléna, zajtra bude mat Olga
TOPlist

November 2016  -  aktivity:

PRÍPRAVY NA FIĽAKOVSKÉ VIANOČNÉ  TRHY 2016 V ŠKOLE  V PLNOM PRÚDE - žiaci z 1. stupňa

Jedna druhej riekla, keď koláče piekla, požičaj mi lopatu, keď si už napiekla.

Na Fiľakovské vianočné trhy 2016 sa pripravujú aj detičky z I.A triedy pod vedením pani učiteľky Mgr. Miriamy Sarvašovej. Upiekli medovníčky, vyzdobili ich, pripravili malé vianočné ozdoby a vytvorili takéto vianočné balíčky.Úsmiaty

VIAC

Máme stromček ligotavý, od zeme až do povaly. Na ňom dobrôt, čokolád, všetko, čo má každý rád. Reťaze aj hviezdičky, potešme sa, maličkí.  My sme deti maličké, sníčky máme v hlavičke. Snívame o darčekoch, čo budú pod stromčekom. Ja chcem bábu, ja chcem vláčik, ja chcem slona, ja chcem kočík. Svieť nám, stromček bielučký, chytíme sa za rúčky, nech naším spevom znie celý dom, fidli-tidli, fidli-tidli, bom. Zrazu niekde cinkne zvonček, v izbe rozžiari sa stromček. Ver, že v tento vzácny deň splní sa ti každý sen!Úsmiaty

Žiaci z triedy V.C - B variantu vytvorili pod vedením ich pani učiteľky Mgr. Paťky Angyalovej prekrásne výrobky, ktoré budú prezentovať na Fiľakovských vianočných trhoch 2016. Ich šikovné ručiky pracovali ako včeličky. Úsmiaty

VIAC


AKO SME  BUDOVALI  PRÍRODNÉ  ZÁHRADNÉ  JAZIERKO V RÁMCI ENVIROPROJEKTU  2016

4. ETAPA - FINÁLNA:
Pokiaľ nám počasie prialo, pripravili sme si jamy na vysádzanie rôznych trpasličích ihličnanov, trvaliek, javora a ďalších rôznych druhov rastlín, ktoré sme postupne vysádzali. Osadili sme okrajovú obrubu jazierka. Upravili a vyrovnali sme terén okolo neho.
Pri výstavbe prírodného záhradného jazierka nám v nemalej miere pomáhali naša pani ekonómka Mgr. Vierka Murárová s pani administratívnou zamestnankyňou Monikou Malčekovou, ktoré vo voľnom čase pripravili jamy na vysádzanie ihličnanov a vysadili nespočetné množstvo vždyzelených rastlín, drevín, jazierko upravili a vyložili kamenivom, tiež participovali na ďalších prácach s pani koordinátorkou projektu Ing. Dankou Hlavatou. Odbornú a technickú pomoc zastrešoval pán Kemenyík zo záhradníctva v Lučenci. Kompletnú výstavbu s inštaláciou jazierka manažovala naša pani ekonómka Mgr. Vierka Murárová so zabezpečovaním výkopových prác a zakúpením potrebného materiálu.
Veľké poďakovanie patrí tiež našim žiakom, ktorí boli skvelí, nápomocní a ochotní priložiť ruku k dielu.
Úspešne sme ukončili výstavbu prírodného záhradného jazierka. S úsmevom na našich tvárach, síce unavení, ale s nadšením a s množstvom skvelých zážitkov po dobre vykonanej práci, sme boli všetci spokojní s jeho doinštalovaním.  Enviroprojekt 2016 sme úspešne zavŕšili. Na jar jazierko obohatíme o lekná a rybičky. Pevne veríme, že nám všetkým bude jazierko slúžiť nielen pre radosť, ale i plniť svoj účel! Úsmiaty

VIAC

V 3. ETAPE:
Priebežne počas budovania prírodného záhradného jazierka sme realizovali rôzne náučné súťaže a kvízy s envirotematikou, na príprave ktorých participovali učitelia a to predovšetkým koordinátorka enviroprojektu pani učiteľka Ing. Danka Hlavatá v spolupráci s pani učiteľkou Mgr. Paťkou Angyalovou a ostatnými učiteľmi. Žiaci si otestovali svoje vedomosti a najšikovnejší získali zaujímavé vecné ceny. Nákup vecných cien do súťaží a kvízov pre deti zabezpečila p. koordinátorka projektu Ing. Danka Hlavatá.

VIAC

V 2. ETAPE:
Pokračovali sme v prácach okolo jazierka. Upravovali sme okrajovú časť fólie tak, aby sme mohli po krajnici jazierka inštalovať väčšie farebné kamenivo, štrk, keramické džbány na ozdobu. Vďaka odbornej pomoci p. Kemenyíka - záhradníctvo Lučenec sme nainštalovali kaskádu a filter s čerpadlom.

VIAC

V 1. ETAPE:
Začali sme práce na výkope jazierka na školskom nádvorí. Následne sme potrebovali vyhladiť dno, aby sme mohli položiť kaučukovú fóliu. Pri inštalácii podkladovej a kaučukovej fólie nám odborne pomáhal pán Kemenyík zo záhradníctva Lučenec. Vedenie školy obstaralo jemnú podkladovú zeminu ako podklad pod kaučukovú fóliu, ďalej na vytvorenie kaskády a vyrovnanie školského dvora. Postupne sme začali napúšťať jazierko vodou. Potom nasledovalo osadenie kameňov pri vodnej časti a vysádzanie vodných rastliniek podľa fotografií, ktoré pripájame.

Tvorbu a výstavbu jazierka  sme inštalovali priebežne tak, aby  bolo jazierko hotové do konca novembra 2016. Postupovali sme podľa časového harmonogramu enviroprojektu 2016.


VIAC


AKTIVITY V RÁMCI  ZÁUJMOVÉHO  KRÚŽKU ŠIKOVNÁ  VČIELKA MAJA - G.DOM

Guli guli gulička, poslúchaj ma trošička, guli guli gulička, kotúľaj sa trošička. Rozdávala zima smiech, jagavý bol ako sneh, po stráni sa ako guľa hi-hi, ha-ha, gúľa, gúľa. Popri piecke poskakuje, rozprávky si vybrnkuje. Ešte raz … a ešte raz … potom príde dedo Mráz.Úsmiaty

Na krúžku Šikovná včielka Maja pod vedením našej pani učiteľky Mgr. Alžbetky Ferenczovej v škole - v G.dome vyrábame, modelujeme, lepíme, pripravujeme vianočnú výzdobu, zhotovujeme výrobky na prezentovanie našich prác na Fiľakovské vianočné trhy 2016.

VIAC


NORDIC WALKING - SEVERSKÁ  CHôDZA AJ U NÁS V ŠKOLE

Aka-tika-palička, nebolí nás nožička. Aka-tika-či už je to gymnastika, zhlboka sa dobre dýcha. Vysoko je slnko, hlboko je zrnko. Na ornici brázda, na nej sedí gazda. Po nej drobčí jarabica, na konci otočí sa. Cez rieku je most, cvičili sme dosť! Žmurkajúci

Pre nás novou športovou disciplínou v rámci vyučovania telesnej výchovy, ktorej sa aktívne venuje so žiakmi naša pani učiteľka Mgr. Danka Kancková, je aj zavedenie severskej chôdze s palicami nordic-walking, pretože má celý rad výhod a sú naň vhodné okolité prírodné terény, najmä lesy, lúky, polia, keďže naša škola disponuje len malou telocvičňou, máme možnosť využívať prekrásnu okolitú prírodu. Severská chôdza skrýva v sebe veľa zdravotne preventívnych aspektov: posilňuje väzy a šľachy nôh, ramien a hrudnej oblasti, dýchaciu sústavu atď. Žiaci sú vlastne na čerstvom vzduchu, v prírode. Držíme sa hesla:  "V zdravom tele zdravý duch!" Úsmiaty


VIAC


OCHRANÁRIK  čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany

Zapojili sme sa do výtvarnej súťaže s okresnou pôsobnosťou pod názvom "OCHRANÁRIK ČÍSLA TIESNOVÉHO VOLANIA 112 A CIVILNEJ OCHRANY", ktorú organizoval Okresný úrad - odbor CO v Lučenci.  V okresnom kole súťaže získala žiačka našej školy Barbora Botošová 1. miesto v kategórii za špeciálne  ZŠ z triedy VIII.B pod vedením p. učiteľky Mgr. Agnesy Czipruszovej. Uvedenú výtvarnú súťaž za našu školu manažoval p. učiteľ Ing. Milkuláš Simčuv.

Žiačke Barbore Botošovej srdečne blahoželáme! Úsmiaty


VIAC


ČERVENÉ  STUŽKY

Príprava výtvarných prác na súťaž v rámci 10. ročníka kampane Červené stužky 2016 - účasť na celoslovenskej výtvarnej súťaži Červené stužky pre ŠZŠ v mesiacoch september - november 2016 v rámci kampane boja proti AIDS spracovaním a zaslaním výtvarných prác našich žiakov - najlepšie 3 práce na škole boli odmenené diplomami a sladkou odmenou a 6 prác bolo odoslaných do Žiliny. Zodpovedný za uvedenú výtvarnú súťaž bol p. učiteľ Ing. Mikuláš Simčuv.


VIAC


PRÍRODA NAŠIMI OČAMI  - VÝTVARNÁ  SÚŤAŽ NA ŠKOLE

Príprava a odoslanie výtvarných prác žiakov na základe oslovenia o spoluprácu a možnosti zapojenia sa do 14. ročníka celoslovenskej výstavy, ktorú každoročne organizuje Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši - naši žiaci prispeli svojimi výtvarnými prácami, ktoré sú skutočne veľmi zaujímavé. Práce sme odoslali 15. novembra 2016. Zodpovedná za uvedenú výtvarnú súťaž bola p. učiteľka Mgr. Lucka Fülöpová a pani asistentka učiteľa Editka Póczosová.

Poďte deti maľovať, každý čo má najviac rád. Nakreslíme si domček, pri domčeku stromček, na stromčeku vetvičku, na vetvičke šištičku, pri šištičke veveričku. Úsmiaty

Takéto kresbičky sa nám podarili...

VIAC


ZLATISTÉ  LÍSTIE  PANI  JESENE PRILETELO  K  NÁM  DO  ŠKOLY

Jeseň pani bohatá, farbí stromy do zlata, premaľúva celý sad, zletel vietor šiky-miky, hojdá všetky konáriky, vraj by stromy zobliecť rád. Vyhúta on celý čas, ide zima, bude mráz, pomrznú tam zaiste, ale strom mu rozosmiaty, ako dáky peniaz zlatý, púšťa len list po liste.

Pani jeseň bohatá sfarbila lístie do zlata. Vetrík sa s ním pohral tiež a zafúkal ho do vnútra našej školy. Žiaci 2. stupňa mali s ním kus práce a s pani zástupkyňou RŠ Mgr. Natáliou Kantorákovou pripravili zaujímavú výzdobu okien Úsmiaty.


VIAC


NAVŠTÍVILI  SME  PSÍ  ÚTULOK - ŠŤASTNÉ  LABKY

Spoza dvierok psíček havká, vykúka mu biela hlávka. Veľké očká, krivé uško, čierny noštek, sivé bruško. Behá, šteká od radosti, s láskou víta všetkých hostí. Ňufáčikom hľadá kosti, na chrumkavých rád sa hostí. Pod zúbok si veľkú pýta, vrtí chvostom - kde je skrytá? Pekne podať labku vie, deťom pri hre rozumie Úsmiaty.

Pani vychovávateľky Ágiku Sekerešovú a pani Evičku Babkovú utkvela myšlienka navštíviť s deťmi zo školského internátu psí útulok s názvom Šťastné labky vo Fiľakove. A tak sme sa na ich podnet rozhodli, že sa tam v jeden pekný deň vyberieme pozrieť sa na psíky. Pred tým sme ale zorganizovali zbierku na pomoc týmto opusteným psíkom. Žiaci, učitelia, vychovávateľky, každý, kto mohol a bol ochotný prispieť finančnou hotovosťou, prispiel. Z vyzbieraných financií sme psíkom kúpili krmivo a spolu s deťmi sme ho odniesli do útulku Šťastné labky. Deti mali takto možnosť vidieť, koľko je opustených psíkov, ktorí by radi mali svoj domov a človeka, ktorý by sa oň s láskou postaral a poskytol mu nielen bývanie, ale aj pekné slovo. Pani v útulku nás milo privítala a oboznámila, ako sa o psíkov v útulku starajú. Aj takýmto spôsobom učíme deti láske ku tak zlatým tvorom "chlpáčikom".


VIAC


VARÍME, PEČIEME V ŠKOLE

Jedna druhej riekla, keď koláče piekla, požičaj mi lopaty, keď si už napiekla.Úsmiaty

Žiaci B variantu spolu s pani zástupkyňou RŠ Mgr. Natáliou Kantorákovou na pracovnom vyučovaní upiekli takéto chutné jablkové koláčiky. Po dobre odvedenej práci si spoločne fajne pochutnali.

VIAC


HALLOWEEN  V  ŠKOLE - V GUĽ. DOME

Cez halloween bosorky, strašidlá a tekvičky strašia, ale nás len tak ľahko nevyplašia. Strašidlá, tekvičky, my sme ešte detičky. Strašidiel sa nebojíme, ak chceme, aj Vás ostatných vystrašíme. A to tak, že Vám po chrbte bude behať mráz. Urobíme dohodu, príďte strašiť v sobotu. V sobotu je škola prázdna a všetky dvere zámky strážia. Preto nechoďte ani v sobotu, aby ste nemali zbytočnú robotu Žmurkajúci.

Aj v prevádzke školy na ul. Obrancov mieru vo Fiľakove (v G.dome) sme sa pripravovali spolu s pani učiteľkou Mgr. Simonkou Bodorovou v triede IV.B na halloween, ktorý už počas jeho príprav mal skvelé ohlasy nielen u detí, ale aj u pedagógov. Pozrite, aký zážitok sa nám podarilÚsmiaty.


VIAC


HALLOWEEN  V  ŠKOLSKOM INTERNÁTE - VYREZÁVANIE TEKVÍC

Naše pani vychovávateľky nás deti radi majú, na halloween sa s nami pohrajú. My ich zato radi máme, strašnú noc im prichystáme. Horory nám nedovolia, rozprávky nám len povolia Žmurkajúci.

V rámci popoludňajších činností deti spoločne s pani vychovávateľkou Mgr. Ingrid Karmanovou v internáte vyrezávali tekvice, zdobili ich a počas halloweenskej noci zapálili v nich sviečky na terase internátu. Takto sme sa podeli o spoločný zážitok Smejúci sa.


VIAC